pondělí 12. března 2018

Rytmus času

Staří Číňané totiž neměli ani pojem "času" jak ho vnímáme my. Nechápali jej lineárně ( od rána do večera, od narození do důchodu, od velkého třesku k tepelné smrti vesmíru...), ale cyklicky.

Nežili tedy v čase, který má jeden začátek a který tedy nevyhnutelně jednou skončí, ale v nikdy nekončících, variabilních, stále se opakujících cyklech. 

Čas je prostě jen "doba vhodná k...". Tak jako je duch místa ( genius loci), tak existuje duch času.
Jednotící duch událostí je zpětně docela jasně viditelný.
Stejně tak i v osobním životě můžete vnímat určitého "ducha doby". Někdy věci nejdou přes největší snahu, a jindy se daří bez větší námahy. 

V cyklech denních i ročních můžete většinou vyhodnotit svou energii sami. Nemá smysl chodit do práce na sedmou, když do deseti stejně nic neuděláte. To je ztracený čas, ztracená energie, která bude chybět zase jen vám.

Nemá smysl čekat, že se zítra něco změní a vyskočíte ráno jak rybička, když máte třicet let ráno útlum. Je rozumnější se nutit k výkonu když na to máte, v době pro vás vhodné. 
Stejně tak v ročním cyklu: nemá smysl plánovat si větší akce například na léto, když o sobě víte, že vedro jen protrpíte, prospíte, a ožijete až s podzimním chladem.

Prostě, klasicky, je čas k dílu a čas k jídlu, čas k práci a čas k odpočinku. A z tohoto cyklu se nedá vystoupit, duch doby nás nese a je to velmi silný proud. A my máme největší úspěchy když ho využijeme. 

Jistě, každý to nemá tak jasné, ale při troše pozorování svůj osobní rytmus objevíte. 

Tento týden 
věnujte pozorování a úvahám o svém vlastním rytmu - kdy jste nejvýkonnější, a kdy se jen přemáháte a výsledky nestojí za to P. S. :Pěstujte si aspoň něco malého k jídlu.

Stačí bylinky v květináči. Vlastnoručně pěstované a sklízené rostliny nás spojují se zemí. A také s časem, mnohem lépe vnímáme jeho pohyb.

Žádné komentáře:

Okomentovat