středa 20. července 2016

Nechybí vám čerstvý vzduch?

Vzduch, který nás obklopuje v krásné přírodě, který k nám proudí přes pole, louky, lesy  je plný životodárné energie čchi.
A tak se od mistrů Feng-šuej dozvídáte: Větrat, větrat, větrat :-)
Živou energii čchi potřebujeme ke svému životu. To je důvod, proč se lidé necítí dobře v plně klimatizovaných prostorách. A přitom kvalitní vzduchotechnické zařízení nám přivádí vzduch s dostatkem kyslíku, bez prachu i pachů, se správnou vlhkostí, prostě není mu co vytknout, jen lidi pořád hekají, že je bolí hlava, že potřebují na vzduch...

Ale jsou i horší případy, a je jich čím dál více. Mám na mysli naše běžné byty, které se stále více utěsňují proti proudění a výměně vzduchu. 
Důvodem celé řady zdravotních a i životních problémů se stává vydýchaný vzduch. Vydechovaný vzduch obsahuje přibližně 100x více oxidu uhličitého CO2 než vzduch venkovní. Delší pobyt v nevětrané místnosti proto vede k rychlému nárůstu CO2, přidušení a dlouhodobě i k chronickým zdravotním potížím.

Běžný venkovní vzduch obsahuje 400 ppmv (objemových miliontin) CO2 , vydechovaný vzduch cca 100x více, tedy 40 000 ppmv CO2

Pro pobyt v místnosti se doporučuje hladina CO2  do 700 ppmv. 
Do 1000 ppmv je zdravotně akceptovatelná koncentrace, ale nad 700 ppmv se už dostavuje pocit těžkosti, někdo i cítí štiplavý zápach.  
Od 1000 ppmv sezačíná dostavovat celková ospalost.
Nad 2500 ppmv vznikají trvalé zdravotní potíže
Nad 5000 ppmv lze přežít jen časově omezený pobyt, který se krátí s rostoucí koncentrací CO2
Nad 25000 ppmv hrozí smrt udušením

Vlastní potřebu výměny vzduchu si můžete spučítat na stránkách stavebnictví3000.cz (http://www.stavebnictvi3000.cz/vypocty/6-vetrani-v-byte-a-dome/)

Žádné komentáře:

Okomentovat