pátek 8. února 2013

Očista prostoru nebo jarní úklid?

  Očista prostoru je vznešenější název pro uklízení, takže to nikoho neláká. Ale je bohužel nutné, ne proto, abyste měli uklizeno, ale abyste se zbavili zmatku a nepříjemností ve svém životě.
  Není nutné zvládnout úplně všechno. S očistou začněte u sebe. To znamená u věcí, které se vás osobně dotýkají - vašich věcí. Vy jste ten na kom záleží. Tak vyměňte své povlečení, natřeste peřiny, můžete je dát i trochu vymrznout na zimní slunce. Zkontrolujte si matraci na které spíte. Každá matrace, i sebeúžasnější, má za 10 let odslouženo. Pořiďte si novou. (Není to tak drahé - trávíte na ní třetinu života, asi víc než ve vašem autě a naftu nežere)
  Zkontrolujte svůj šatník a šuplíky s prádlem. Prostě věci, které jste poslední 2 roky nepoužili, vyhoďte.
  Podívejte se kde sedáte u jídelního stolu. Jídlo je důležité. Vyhodnoťte objektivním pohledem jak místo vypadá, jestli se zbytečně netísníte. Možná by si zasloužilo nový ubrus, ale třeba by stačilo zavřít a odklidit notebooky, váš i vašich dětí. A vše ostatní co odvádí od soustředění na jídlo.
  Brzy se už objeví sněženky. I malá kytička přináší štěstí a bohatství - půvab a rozmanitost života. (Červené květiny jsou nejlepší.)
  Pracovní stůl - tam je to jasné, sundejte z něj úplně všechno a umyjte desku čistou vodou. Pak vraťte jen to, co je opravdu nutné. Střed ať zůstává vždy volný, tedy mimo chvil kdy na něm opravdu pracujete.
  Další důležité místo pro váš život je hlavní vstup do bytu, do domu. Teď když jsou stromy bez listí a nic milosrdně nezakrývají, můžete zhodnotit vzhled vašeho domu. Nic nepřehánějte, nedá se stihnout všechno. Soustřeďte se na vstup. Vchod do domu ať je vidět od branky.Vstup je symbolem vaší životní cesty, tak žádné popelnice v cestě, povrch kvalitní, ať se pod nohama nic neviklá, ať se nemusíte ničemu vyhýbat, nic složitě překračovat. Vizitka, rohožka, schránka na dopisy, kvalitní nátěr dveří, dobré osvětlení.
  Není toho málo, ale uvidíte jak se vám uleví.

  Tomuto "očištění" můžete napomoci i provedením jednoduchého tradičního rituálu.
  Vykropení nebo vykuřování domu je součástí naší evropské tradice, v současnosti je běžně provozováno většinou jen při křesťanských církevních obřadech. V soukromí se přes staletí zachovalo jen keltské vykuřování obydlí v čase slunovratu, náročném to období pro celou Zemi (vánoční františek, purpura).
  Můžete použít kropenku (postřikovač na květiny) s čistou vodou, nebo můžete do vody přidat pár kapek vaší oblíbené vůně. Projděte si celý dům, všechny místnosti, kropte je, a říkejte si, nahlas nebo potichu, „Toto je můj dům, můj prostor, všichni duchové, mrtví nebo živí, opusťte můj dům“, nebo jiná slova, která vám budou připadat přiměřená. Při vykuřování se postupuje obdobně.
  Tento rituál provádějte kdykoli budete mít pocit, že váš osobní život potřebuje změnu, nebo potřebujete-li se zbavit nepříjemných vzpomínek, po nemoci apod.

Žádné komentáře:

Okomentovat