neděle 15. května 2011

Bojujte s divočinou!

Také jste viděli tu úžasnou reklamu, kde na pár přerostlých stébel na trávníčku vyráží zahradník vyzbrojen jak do džungle? Já jsem se docela pobavila, možná proto, že dávám přednost kvetoucí louce před sesekaným trávníkem.
Boj s přírodou pomocí všech těch úžasných sekaček, prořezávaček a dalších strojů je mnohdy docela směšný, ale neměli bychom zapomenout na původní cíl : Vydobýt si místo pro svůj život. Ano, vlastní život, to je to, na čem záleží.
Ve světě i v našem životě všechno se vším souvisí. A pokud si necháme přerůst své fyzické okolí 'přes hlavu', může se snadno stát, že nezvládneme ani další životní situace. Zeleň kolem domu je většinou, i díky masivním reklamám na sekačky, zkrocena. Touto dobou se však rozjíždí v mnoha domácnostech druhá fronta. Ano, pokojové květiny se zelenají, rostou, kvetou, množí se... Samozřejmě s pomocí svého majitele, který je nadšen jak to pěkně roste a nadšeně dokupuje další květináče. Jeho nadšení často nesdílí ostatní obyvatelé bytu. Není se co divit, když květiny okupují všechny rovné plochy, z okna přes ně není vidět, obrůstají televizi a v kuchyni visí liány až do talířů.
Rostliny přinášejí živou energii čchi, povzbuzují a oživují prostor ale všeho moc škodí. Přemíra této energie dřeva odsává 'oheň', ohnivou energii, která je podstatou vášně, a také vyčerpá všechnu 'vodní' energii, která souvisí s plynutím a změnou. Výsledkem je, že člověk uvízne v obklíčení svými rostlinami, bez nadšení a neschopen se pohnout v životě kupředu. Vidí řadu možností ale nedokáže se jich chopit. Monotónnost je velice únavná, a výsledkem zarostlého bytu je nakonec nebetyčná nuda. Moje rada je - věnujte se několika svým oblíbeným kusům a všech ostatních se zbavte! Pár krásných, zdravých, dobře kvetoucích rostlin byt oživí. Všechno navíc je nepořádek. Vyhoďte květiny přes které není vidět z oken. Vyhoďte květiny, kterým se musíte vyhýbat. Vyhoďte květiny, které překáží při průchodu. Vyhoďte květiny, které musíte přesunovat při nějaké činnosti (třeba při otvírání oken.) Vyhoďte květiny, kterým se nedaří dobře.
Když opečujete rostlinu, která vadne a podaří se Vám ji vypiplat, je to výborné, a tato rostlina se Vám svou energií odmění. Ale pokud na to nemáte čas, sílu nebo schopnosti, zbavte se jí hned při prvních známkách potíží. Odumírající květiny přinášejí jen energii zmaru. Řezané květiny vyhoďte hned jak začnou věšet hlavičky, nečekejte až začnou ve váze zahnívat!
Vím, že nikomu se nechce zbavovat rostlinek, kterým věnoval tolik času a úsilí, ale nebudete litovat. Uvolní se nový prostor a čas pro život Váš a Vašich blízkých.

Žádné komentáře:

Okomentovat